Der er meget at komme efter i Gjerrild. Ud over de fantastiske omgivelser er vi så heldige at have nogle af landets bedste steder at overnatte – og nogle skønne steder at spise og feste.
Gjerrild Kro er af brancheforeningen Small Danish Hotels blevet kåret til Danmarks bedste minihotel.
Samtidig har vandrerhjemmet tidligere modtaget Danhostels værtsskabspris for det gode værtsskab, som Torben og Dorthe tilbød.
I dag drives stedet under navnet Gjerrild Vandrehjem af Anna og Michael.
Det er fantastisk, at vores lille by rummer to så fine spise- og overnatningssteder.
Det skal vi sørge for at fortælle resten af verden – så endnu flere får lyst til at opleve Gjerrild og vores omgivelser.
Vi har bestemt noget at prale af og tilbyde vores gæster.
Gjerrild er fyldt med gode oplevelser året rundt – både gennem byens mange foreninger, fælles initiativer og lokale ildsjæle.
Gjerrild er en lille by med store muligheder – et sted med tilbud, man normalt kun finder i langt større byer.
Vi har god grund til at være stolte af at bo her.